KONTAKTUJTE MĚZAVŘIT

Modelace prsou

OBJEDNAT SE

Objednávkový formulář

K čemu slouží modelace prsou?

Modelace prsou vás zbaví nepříjemných pocitů souvisejících s jejich vzhledem. Ztráta původního tvaru může být způsobena mnoha faktory: změnami souvisejícími s věkem, prudkým kolísáním hmotnosti a také těhotenstvím a kojením.
Pod vlivem všech těchto faktorů ztrácejí kůže a tkáně ženského prsu svoji elasticitu a původní tvar. Oslabují se také prsní svaly. Rychle obnovit pružnost mléčných žláz, elasticitu tkání prsů a také jim zpět dodat krásný tvar, může operace, nazývá mastopexie čili modelace prsů.

O anatomii ženských prsou

Ženský prs se skládá z různých druhů tkání (žlázové, tukové a pojivové) nacházejících se na prsním svalu podél přední stěny hrudního koše. Glandulární tkáň se skládá z laloků mléčné žlázy a mléčných kanálků. Během kojení zajišťuje tento druh tkáně produkování a dodávání mléka do bradavky. Mléčné žlázy jsou také obklopeny vrstvou tukové tkáně, která zajišťuje jejich pružnost a měkkost. Vazy podepírající mléčnou žlázu jsou složeny z pojivové tkáně a jsou umístěny mezi prsními žlázami a mléčnými kanálky. Díky těmto vazům je mléčná žláza připevněna ke stěně hrudního koše, jinými slovy jsou odpovědné za vysokou nebo nízkou polohu prsu a také za jeho pružnost.

Jak modelace prsou probíhá?

V případě, že se rozhodnete k modelaci prsou, bude během operace odstraněn přebytek kůže mléčné žlázy a zbývající tkáně jsou utaženy. V důsledku toho prs získá novou, vertikální polohu a tvar se stává atraktivnějším.
Lékař vyhodnotí míru ptózy (prověšení) prsů a v souladu s tím volí techniku operace, která bude pro vás nejvhodnějším řešením.

Existují tři stupně ptózy prsu: nepatrná, střední a těžká.
Stupeň ptózy je určován polohou dvorce vzhledem k submammární rýze. Nepatrná ptóza je diagnostikována při umístění dvorce na úrovni submammární rýhy o 2,5 cm a více.

Existují čtyři základní druhy mastopexe:

  • mastopexe nad dvorcem
  • periareolární mastopexe
  • vertikální mastopexe
  • ukotvovací technika, která se používá ke korekci těžké ptózy

Periareolární technika předpokládá řez ve tvaru půlměsíce, který se provádí kolem horní části dvorce. Tato technika je nejméně invazivní procedurou a umožňuje dosažení nízkého stupně liftingu, proto je vhodná pro pacientky s malými prsy nebo s nepatrným stupněm ptózy prsou.
Periareolární technika předpokládá kruhový řez kolem prsního dvorce. Je to také minimálně invazivní zákrok, ale dosažený liftingový efekt je nepatrný. Tato technika je optimální pro pacientky s malými prsy nebo nepatrným stupněm ptózy prsu.
Vertikální technika předpokládá tvar řezu v podobě V, který se provádí kolem horní části dvorce a dále dolů, ke střední linii prsu. Tato procedura je agresivnější, pomáhá však dosáhnout silného liftingového účinku, a proto je vhodná pro pacientky s většími mléčnými žlázami a střední až těžkou ptózou prsu.
Při kotevní technice se provádí řez podobný kotvě – kolem horní části dvorce a dále podél spodní části prsu, v příčném směru. Přestože je tato metoda vypnutí nejvíce traumatizující, žádná jiná nedává takový efekt. Tato technika je proto vhodná pro pacientky s velkými prsy a těžkou ptózou prsní žlázy a v současné době nejběžnější.

Operace probíhá v celkové anestezii, obvykle netrvá více než dvě hodiny, ale záleží samozřejmě na složitosti situace a na provádění doplňkových procedur (např. umístění implantátů). Lékař nejprve vyznačí linie plánovaných řezů.
Skalpelem provede chirurg přesný řez podél předznačených linií. Řez přesahuje za hranici horní linie dvorce. Tato oblast označuje jeho budoucí polohu. Tkáně pod dvorcem budou vypnuty a sešity do nové polohy a přebytek tkáně se odstraní, výsledkem úkonu je vyšší poloha prsu.
Různými chirurgickými nástroji lékař povytahuje kůži a odlupuje ji od příslušných tkání. Dvorce a bradavky zůstanou netknuté, zatímco okolní kůže je odstraněna.
Jakmile eliminuje přebytek kůže, lékař stehy zafixuje obvod dvorce k hornímu kraji řezu. Současně dvorec a tkáně mléčné žlázy zaujímají novou, vertikálnější polohu. Chirurg provede přesné stehy podél submammárního řezu a také po linii vertikálního řezu a po celém obvodu dvorce.

Proč se modelace prsou dělá zároveň s augmentací?

Augmentace neboli zvětšení prsou se někdy provádí s modelací v jediném zákroku. Pro zvětšení objemu vkládá chirurg předem zvolené prsní implantáty. V případě povislých prsou ale hrozí, že časem by se mohl tento stav ještě prohloubit. Při modelaci dochází k redukci přebytečné kůže. Tím zajistíme po delší dobu žádoucí pevný a pružný tvar poprsí.

Co mě čeká po modelaci prsou?

Jakmile je modelace prsou dokončena, mohou vám být zavedeny drenážní trubičky, které pak budete mít až do úplného zotavení, ale ve většině případů tento postup není vyžadován. Po operaci může chirurg ještě přiložit sterilní obvaz a náplast.
Ty budou zpravidla odstraněny během několika dní po operaci, zatímco nevstřebatelné stehy vyndávají asi za jeden až dva týdny.
Možná se nevyhnete menší bolesti, vzniknou modřiny, otoky a také znecitlivění kolem prsního dvorce, což odezní již po několika dnech. Závažnější komplikace se zpravidla nevyskytují, oproti zvětšení i zmenšení jde o méně náročný zákrok. Zpět do normálního života se budete moci vrátit již za týden, avšak tři nebo čtyři týdny po operaci je lepší vyhnout se fyzické zátěži.
Výsledek provedené mastopexie bude znatelný bezprostředně po operaci. Avšak konečný tvar prs získá ne dříve než za tři měsíce. Proces úplného obnovení tkáně mléčné žlázy může v některých případech trvat až jeden rok. Je samozřejmé, že po operaci prsu zůstanou jizvy, které se postupem času stanou neznatelnými. Pokud se tak nestane, lze provést korekci laserovým resurfacingem. Také berte na zřetel, že těhotenství, kojení, prudké kolísání hmotnosti mohou v budoucnu způsobit recidivu ptózy prsu. Přestože mastopexie nezastaví proces stárnutí tkání, může vám zaručit pružnost a krásný tvar poprsí na dlouhá léta.

Osobní konzultace je před modelací prsou zcela nezbytná, jelikož lékař teprve na základě prohlídky může stanovit přesný postup operace, aby bylo dosaženo optimálního efektu. Je nutné posoudit tvar a vzhled prsu před operací. Dozvědět se musíte také o všech možných komplikacích. A samozřejmě v této fázi budete informována i o tom, zda jste vhodnou adeptkou pro zákrok. Poté obdržíte další pokyny, informace o nezbytném předoperačním vyšetření atd.
Jak budou vaše prsa vypadat po modelaci, o tom si budete moci udělat obrázek na základě srovnávacích fotografií zobrazující stav před operací a po ní. I to vám může pomoci si zkonkretizovat svá přání a očekávání. Tato operace vám může pomoci navrátit ztracené sebevědomí.

Modelace prsou

  • Modelace prsou (malý rozsah) - od 42 500 Kč
  • Modelace prsou (střední rozsah) - od 57 500 Kč
  • Modelace prsou (velký rozsah) - od 75 000 Kč
  • Odstranění vpáčených bradavek - oboustranné od 16 250 Kč